Publiczność ma głos!

Zakończyliśmy I etap IV edycji Tyskiego Banku Kultury, czyli przyjmowanie wniosków. Spośród 28 zgłoszonych projektów, 25 przeszło weryfikację formalną i znalazło się w II etapie konkursu.
Teraz przyszedł czas na Was! Zapoznajcie się z projektami zamieszczonymi w wydarzeniu na portalu Facebook i zostawcie lajka pod tymi inicjatywami, które podobają się Wam najbardziej!
Wasze lajki zostaną przeliczone na punkty wg. poniższej tabelki i dodane do punktacji Jurorów.

Głosowanie publiczności potrwa do 10 grudnia do godziny 18.00. 
Wyniki IV edycji Tyskiego Banku Kultury poznamy 17 grudnia o godz. 18.35 podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Miejsce w głosowaniu na Facebook’u. Ilość punktów
1 20 pkt.
2 17 pkt.
3 15 pkt.
4 12 pkt.
5 10 pkt.
6 9 pkt.
7 8 pkt.
8 7 pkt.
9 6 pkt.
10 5 pkt.

 

SKRÓCONE OPISY PROJEKTÓW

Tegoroczna edycja imponuje bogactwem pomysłów i ich różnorodnością tematyczną.
Jak co roku w zestawieniu znalazło się dużo projektów muzycznych. O nagranie albumu powalczy zespół SznapsMaszyna, wydanie płyty planuje zespół ICTERUS, natomiast Michał Czachowski z zespołem Indialucia chciałby nagrać z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy utwór, który znajdzie się na trzeciej płycie zespołu Indialucia. Dwóch wnioskodawców stara się o nagranie teledysku a są to: Zespół Muzyki Dawnej Scandicus, który z okazji jubileuszu 20-lecia istnienia zamierza zrealizować teledysk do piosenki „A Chantar”, oraz Piotr Steczek, który chciałby stworzyć teledysk do autorskiej piosenki „Idę prosto” nagranej wraz z Klementyną Bohdanowicz. Barbara Dutkiewicz i Janusz Pietrucha to wnioskodawcy projektu „Muzyka w wizualizacji elektronicznej”, w ramach którego miałyby się odbyć m.in. koncert multimedialny i warsztaty dla młodzieży i dorosłych o tematyce korelacji między muzyką, nowymi technologiami i ruchem ciała. Przybliżyć temat produkcji muzycznej planuje Michał Lipiński, który na vlogu pokazałby jak wygląda od kuchni współpraca z zespołami i tworzenie utworów muzycznych.

Nie zabrakło również tematów podróży bliższych i dalszych. „Kierunek: Azja Południowa. Podróż po inspiracje muzyczne, witalne i duchowe” to projekt Agnieszki Czachowskiej zakładający m.in. koncert muzyki południowoindyjskiej, warsztaty medytacji, warsztaty śpiewu Konnakol, oraz spotkania z podróżnikiem i ze specjalistą z zakresu terapii naturalnych. Pojawiła się też propozycja produkcji vloga podróżniczego „Świat według Zdzicha” z podróży po czterech kontynentach Zdzisława Rabendy. Na spacer po Tychach śladami kobiet związanych z miastem zaprasza Alina Bednarz. „Tyski Szlak Kobiet- spacerownik” zakłada stworzenie publikacji zawierającej opisy trzech tras po punktach związanych z historią miasta na którą wpływ miały kobiety. Projekt miałby być zaczątkiem opisywania historii miasta z perspektywy, dotychczas nie stosowanej, herstorycznej (gra słów: „Her-story”- jej historia). Odkrywania historii miasta i regionu pragnie podjąć się Michał Nowak w projekcie „Skarby starki, czyli spacer po tyskich izbach regionalnych” poprzez wydanie przewodnika opisującego tyskie izby, spacer po nich, jak i stworzenie ewidencji zbiorów i spotkania osób prowadzących izby w celu wymiany doświadczeń.

O historii Czułowa przypomnieć chciałby wystawą eksponatów muzealnych i starych fotografii Gabriel Pierończyk („Pozdrowienia z Czułowa- Czułów i czułowianie na starej fotografii”). Propozycję stworzenia wystawy fotografii zakłada też projekt „Impresje Paprocańskie 2” Artura Jastrzębskiego.

O wydanie publikacji zawierającej zbiór esejów o tematyce kulturo-cywilizacyjnej z elementami teologiczno-historycznymi i wystawę ikon zabiega Rafał Jaworski („Próba wiwisekcji”). O głosy miłośników literatury pod projektem „50 Twarzy Reja” zabiega Henryk Rej, który chciałby wydać tom swoich wierszy pt. „atomowa budowa słowa”. Propozycję literatury dla dzieci złożył Bartłomiej Szymczyk, który ma zamiar wydać książkę z lokalnymi bajkami „Przygody zbója Barubara”. Tematykę lokalnych legend podjąć planuje też Krzysztof Bętkowski w projekcie „Czemu wilk tak wyje w księżycową noc, czyli berybojka rodem z Tychów” realizując audycje wideo na temat historii i legend tyskich oraz wydanie ich na płytach DVD.

Kolejnym projektem skierowanym głównie do dzieci i młodzieży są „Podwórka talentów” zakładające realizację warsztatów tanecznych z profesjonalnymi instruktorami, oraz gier i zabaw na 4 tyskich osiedlach. Natalia Żelezik ma zamiar zainteresować mieszkańców „Serialową mini-serią” czyli cyklem prelekcji o serialach i pojawiających się w nich motywach.

Propozycje teatralne mają Monika Szydłowiecka, z premierą autorskiego spektaklu „Linoleum” Teatru OdRuchu, oraz Barbara Zaklińska i Agnieszka Batóg, które chciałyby stworzyć projekt inspirowany tematyką strachu w ludowych podaniach składający się z wystawy „Strachy Bachy” wraz z dedykowanym performance słowno-muzycznym „Po drugiej stronie”.

Poprzez projekt „Sztuka na różnych płaszczyznach, czyli różne formy prezentowania sztuki malarskiej” Bartosz Hadryś planuje zorganizować wystawę malarstwa zakładającą zestawienie obrazów na płótnie z obrazami przeniesionymi na tkaninę odzieżową.
Tematyką designu chciałaby się zająć Barbara Pawlik („Łebski Projekt”) poszerzając świadomość artystyczną i estetyczną poprzez cykl spotkań z artystami, architektami i osobami na co dzień zajmującymi się designem. Natomiast pomysłodawcą całodziennej konferencji „The Design Matters- rzecz o projektowaniu” poświęconą pracy projektanta graficznego jest Maciej Michalski.
Projekt „S.A.M” Aleksandry Lipowskiej zakłada stworzenie filmu krótkometrażowego dotykającego trudnych problemów społecznych takich jak brak akceptacji społeczeństwa, osamotnienia i śmierci samobójczej.

 

 

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>