Tyski Bank Kultury Etap 2 wystartował.

 

 

Od 15 do 30 paźdzProcessed with VSCO with m3 presetiernika trwa drugi etap Tyskiego Banku Kultury. To ten moment, kiedy MCK przekazuje pałeczkę mieszkańcom miasta i to oni, głosując na najciekawszy ich zdaniem projekt, wybiorą inicjatywę, która zostanie zrealizowana w ramach TBK.

A jest z czego wybierać. Do programu zgłoszono 20 projektów, wszystkie pozytywnie przeszły weryfikację formalną. W II edycji programu aż 6 inicjatyw związanych jest z muzyką. O wydanie płyty wnioskują zespoły Opa, Wiano i Icterus oraz muzyk Michał Poźniak. Marcin Stachoń i Krzysztof Kulbicki chcą nakręcić teledysk do piosenki pt:” Upij mnie”, a Acoustic Quartet zagrać koncert łączący muzykę klasyczną, dramatyczną i nowoczesną.
Popularne wśród tyszan są również podróże. Martyna Wojtaszek stara się
o realizację II edycji Festiwalu Podróżniczego “Miasto Zdobywców”,
cykliczne spotkania z pasjonatami podróży i specjalistami w tej dziedzinie proponuje Zdzich Rabenda, a Marysia Wąsik, w nietypowy sposób, bo za pomocą autorskiego komiksu wydanego
w formie publikacji, chce zaprezentować swoją relację z podróży po Bliskim Wschodzie. Autorka ma nadzieję,
że poza wydaniem komiksu będzie mogła zorganizować również wernisaż swoich prac w Miejskim Centrum Kultury. Związany z podróżami, zwłaszcza morskimi, jest projekt Magdaleny Boruckiej. Wystawa fotografii marynistycznej miałaby być jednym z punktów organizowanego w Tychach od lat festiwalu szantowego, Port Pieśni Pracy.

W II edycji TBK mieszkańcy miasta proponują nam również warsztaty.
Projekt Iwony Puławskiej, Tychy Street – STart, to cykl warsztatów dla dorosłych i dla dzieci, na którym uczestnicy poznają tajniki Street Artu, Stowarzyszenie Twórców Kultury zaprasza na warsztaty tworzenia witraży, Miłosz Materek chce by MCK zagościli specjaliści związani ze sportem oraz zdrowym odżywianiem i zorganizować warsztaty “Born 2Fit Academy”, Iwona Żeleźniak zaprasza na cykliczne warsztaty Salsy, a Agnieszka Bednarczyk proponuje psychologiczne warsztaty rozwojowe przeznaczone dla pań.

Henryk Rej chce wydać tomik poezji “Monodream”, któremu miałby towarzyszyć wieczór autorski poety. Bronisława Sibiga, Izabela Ptak – Marczewska, Małgorzata Anna Bobak i Agnieszka Kijas proponują wydanie edukacyjnej książeczki dla dzieci “Czytanie na drugie śniadanie”. Autorki pomysłu chcą, by promocja wydawnictwa odbywała się w trakcie spotkań z dziećmi w szkołach oraz podczas specjalnie organizowanych wieczorów autorskich.
Projektem promującym miasto jest “Tichau.com”, autorstwa Michała Kopcia, który chce tworzyć wideoklipy łączące muzykę, wizualizację oraz tajemnice miasta i skupić je na portalu Tichau.com.
Znajdzie się też coś dla wielbicieli starych, klasycznych samochodów – Tyski Ruch Klasyków pragnie, by w naszym mieście odbywały się cykliczne spotkania miłośników motoryzacji połączone z promowaniem bezpieczeństwa na drogach. Wśród uczestników TBK jest też szkoła, II LO im. C. K. Norwida – uczniowie i nauczyciele starają się o zorganizowanie jubileuszowego konkursu Młode Talenty w którym mogą wystąpić uczniowie wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z Tychów.

Które z projektów zostaną zrealizowane? Głosowanie na Fanpage-u MCK na Facebooku  trwa do 30 października do godziny 12:00. Tego samego dnia, wieczorem, poznamy 6 projektów, które wybierze Komisja Konkursowa.

 

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>