Znamy zwycięzców 5. Tyskiego Banku Kultury!

Spośród 21 projektów nadesłanych nam przez Tyszan po raz kolejny wybraliśmy siedem, które realizowane będą w nadchodzącym roku w ramach Tyskiego Banku Kultury. Warto dodać, że tegoroczne głosowanie przebiegało nieco inaczej, niż w poprzednich latach – obok Jury Konkursowego decyzję o tym, czyj projekt zostanie zrealizowany podejmowała Kapituła, w skład której weszli laureaci poprzednich czterech edycji programu. Ich doświadczenie i twórcze zaangażowanie w sprawy miasta pozwoliło na profesjonalne podejście do zgłaszanych projektów.

 

Poniżej prezentujemy projekty, które zostały wybrane do realizacji w bieżącej, piątej edycji Tyskiego Banku Kultury:

 

  1. Regina Lipecka – Wystawa pn. „Wyspy wyobraźni” (56,1/65 punktów)

Celem projektu jest podzielenie się doświadczeniami autorki z podróży i pozostawieniu po nich śladu artystycznego. W ramach projektu zrealizowana zostanie wystawa, cykl warsztatów dla dzieci oraz publikacja pn. “Wyspy wyobraźni – realizując marzenia”.

  1. Jakub Kabus i teatr HoM (55,86/65 punktów)

Celem projektu jest przygotowanie oraz prezentacja w ramach V edycji Tyskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych ANDROMEDON plenerowego spektaklu teatru HoM.

  1. Ryszard Czernow – Wystawa zdjęć Ryszarda Riedla (53,86/65 punktów)

Celem projektu jest wydanie katalogu do wystawy fotograficznej składającego się z wybranych kilkudziesięciu wybranych portretów Ryszarda Riedla. Na cykl składać się mają obrazy wykonane na przestrzeni lat osiemdziesiątych i początku lat dziewięćdziesiątych. W katalogu pojawić się mają również dokumentalne fotografie Tychów, które mają pełnić rolę swoistego tła “miejsca akcji”. Premiera wydawnictwa odbędzie się podczas wystawy.

  1. Michał Poźniak „Niepodległa” – koncert piosenki Polskiej (55,7/65 punktów)

Projekt polega na nagraniu płyty z udziałem lokalnych muzyków, którzy brali udział w projekcie “Pan Pozor Orkiestra” w nawiązaniu do koncertu w ramach 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W przyszłym roku przed zespołem stanie wyzwanie nagrania płyty zawierającej materiał koncertowy z 11 listopada, a także cykl koncertów rocznicowych połączony z wystawą fotografii

  1. Anna Kolny „Integracja międzypokoleniowa – Turniej Tańca Towarzyskiego” (53,52/65 punktów)

Projekt ma na celu budowanie relacji międzypokoleniowych w zakresie aktywności fizycznej, zdrowego trybu życia poprzez ruch i taniec. Zakłada organizację zajęć z instruktorem zwieńczonych turniejem tańca.

  1. Krzysztof Kulbicki – Wydanie tomiku poetyckiego i jego promocja (52,2/65 punktów)

Odbiorcami projektu są mieszkańcy Miasta, którzy w sposób aktywny będą chcieli uczestniczyć w organizowanych spotkaniach poetyckich lub zaktywizowani zostaną w sposób przypadkowy. Wyjście z poezją w konkretne, nieoczywiste miejsca, miejsca, o których piszę, będzie na swój sposób happeningowy, a jak wiadomo ta forma rządzi się odrębnymi prawami spontaniczności i przypadkowości odbioru. Poprzedzający wydanie tomiku teledysk poetycki będzie potencjalnie miał dużo szersze grono odbiorców za sprawą udostępnienia film na YouTube.

  1. Natalia Romaniuk – Cykl warsztatów rozwojowych dla kobiet pragnących obudzić w sobie chęć życia (48,06/65 punktów)

Projekt ma na celu podnieść jakość życia kobiet i dać im narzędzia, które pozwolą na satysfakcjonujące poszerzanie obszarów działalności – prywatnych jak i zawodowych. Natura kobiety i jej rola w społeczeństwie stają się, ostatnimi czasy, przedmiotem publicznych debat. Kobiety są coraz bardziej ciekawe siebie a mnogość ról, które determinują ich styl życia często skłania je do rewizji znanych im wartości i narzuconych przez kulturę form zachowania. Powrót do starych, ludowych i nie tylko form pracy nad sobą, nad ciałem, umysłem i duchowością jest dowodem na to, że współczesny model kobiecości, narzucony przez media nie pozwala im na ekspresję w pełnym spektrum możliwości. Zaproponowany cykl warsztatów ma charakter artystyczno-psychologiczny, oparty na odpowiednio dobranych trenerkach z wieloletnim doświadczeniem – ma za zadanie obudzić kobietę do życia w wielu aspektach. Jest kompleksowym narzędziem do pracy nad własnym rozwojem twórczym i osobowościowym.

Ze szczegółową punktacją Uczestnicy mogą zapoznać się w Miejskim Centrum Kultury w Tychach, tel. 032 327 02 90 wew. 25 – Magdalena Pytlarz.

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>